Porady

Psie przedszkole.

Wiek psa (szczeniaka) od 4 do 6/7 miesięcy. Pies powinien być po wszystkich niezbędnych szczepieniach. Psie przedszkole ma na celu nauczyć właściciela jak ma postępować ze szczeniakiem by nie popełnił błędu w jego wychowaniu, aby pies nie nabrał złych nawyków by późniejsze szkolenie było krótsze.

Wybór odpowiedniego psa.

Wybór odpowiedniego psa nie jest taki prosty jak się nam może wydawać. Gdyż nie można kierować się tylko wyglądem psa. Trzeba wiedzieć jakie zadania chcemy przed nim postawić. Czy ma to być pies domowy, do pracy zawodowej, czy też wykorzystywany w sporcie?
Pies jest najstarszym przyjacielem człowieka, który w wyniku ewolucji przekształcił się w szereg różnych typów (ras). Dzięki tym przemianom nabył dodatkowe cechy fizyczne i psychiczne w zależności od zadania jakie ma pełnić. Więc by wybór był odpowiedni trzeba znać odpowiedź na to pytanie. Jeżeli nie będziemy znać na nie odpowiedzi to nawet najlepszy treser nie będzie potrafił wpoić cech sprzecznych z naturą danego psa.

Pies czy suka?

Nie można stwierdzić jednoznacznie, że pies jest lepszy od suki czy odwrotnie. Zarówno pies jak i suka mają indywidualne cechy, które mogą być zaletą lub wadą, w zależności od przeznaczenia. Pod względem podatności na szkolenie pies i suka tej samej rasy mają identyczne predyspozycje i cechy charakteru. Jeżeli właściciel psa nie ma zamiaru zająć się hodowlą, lecz chce po prostu mieć zwierzaka, jednego lub więcej dla przyjemności, obrony czy sportu może mieć i psy i suki. Aby uniknąć niechcianego pokrycia przy kilku psach powinno się trzymać psy wyłącznie jednej płci, gdyż upilnowanie w jednym domu, czy kojcu jest bardzo trudne.
Pies potrzebuje dokładniejszego szkolenia i wychowania jednak w okresie rui jest mniej kłopotliwy, gdyż jego ewentualna ucieczka nie grozi nam potomstwem. Jednak taka sytuacja (ucieczka) nie powinna mieć miejsca, gdyż pies może sobie wyrobić nawyk ucieczki.
Suki w przeciwieństwie do psów mają mniejszą skłonność do ucieczek; przypadłość ta może się pojawiać w okresie rui. Wtedy samo zachowanie suki nas o tym ostrzega. W okresie cieczki właściciel musi uważnie pilnować by nie doszło do niechcianego pokrycia. Na szczęście okres ten powtarza się przeważnie 2 razy w roku i trwa do 3 tygodni.